Forum Słowiańscy Łucznicy Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja

Posty: 429

Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Śro 14:20, 22 Paź 2008 Powrót do góry

Wrześnianie z łukiem w ręku. Łucznictwo terenowe[/color]
11 października w miejscowości Jaworze odbyły się II Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Terenowym 3D.
W stawce 150 uczestników znakomicie spisali się zawodnicy Klubu Łuczniczego Weles, którzy przywieźli z mistrzostw 8 medali.
Złoty krążek w kategorii kadetów wywalczyła Dominika Hęćka, a w kategorii łuków tradycyjnych seniorek Joanna Goch.

Srebrne medale wywalczyli: Bogdan Gumiński w kat. seniorów łuk sportowy, Tomasz Siemieniec w kat. łuk tradycyjny junior i Wojciech Rewers łuk sportowy – junior.
Brązowe medale zdobyli: Edyta Gabała w kat. łuk tradycyjny, Mariusz Szamburski - łuk tradycyjny i Waldemar Rewers w łukach sportowych.
Doskonałe piąte miejsca wywalczyli również Bartek Lewandowski w łukach tradycyjnych i Krzysztof Siemieniec w łukach sportowych.
Nasz klub pod względem punktacji medalowej okazał się najlepszym klubem w kraju, na 12 zawodników - 10 zdobyło punktowane miejsca.
Po zakończeniu Mistrzostw Polski zostały wręczone medale
Międzynarodowego Pucharu Olzy, w którego skład weszły wszystkie zawody międzynarodowe odbywają brązowy medal wywalczył zawodnik Klubu łuczniczego Weles Waldemar Rewers (kat. łuków tradycyjnych), dzięki swoim startom w Grad Prix Polski (3 miejsce), Grand Prix Czech (3 miejsce) i Grand Prix Słowacji (2 miejsce).
Klub Weles skupia zawodników ze Środy Wlkp., Wrześni i Witkowa.
Rok 2008 dla zawodników zrzeszonych w naszym klubie okazał się bardzo udany.
Kilka słów o dyscyplinie
W Polsce do 2007 roku mieliśmy styczność z jedną formą łucznictwa - tarczową odmianą FITA. Dyscyplina ta jest przeznaczona dla zawodników z kategorii łuków klasycznych (wszystkie skale zawodów łącznie z Igrzyskami Olimpijskimi) i łuków bloczkowych (wszystkie skale zawodów, na mistrzostwach świata skończywszy).
Cała masa łuczników: łuki tradycyjne i formy rekreacyjnego łucznictwa nie miały zawodów dla swoich kategorii. Na całym świecie i w Europie istnieją krajowe Związki Narodowe w łucznictwie 3D zrzeszające każdą formę łucznictwa, tworząc pojedynki w danych grupach rodzajów łuków.
W roku 2008 zawody 3D zostały oficjalnie wpisane w kalendarz imprez Polskiego Związku Łuczniczego.
Łucznictwo 3D polega na oddaniu 28 strzałów do 28 makiet zwierząt wykonanych z tworzyw sztucznych (po jednym strzale do każdej makiety). W przeciwieństwie do standardowych zawodów odległości do celów nie są znane, a znajdują się w odległości 5-45 metrów. Zawody odbywają się zawsze na świeżym powietrzu, w pagórkowatym terenie, częściowo zalesionym.
Jest to forma sportu eliminująca formy brutalności myślistwa a zarazem wychodząca na przeciw drzemiącej w ludzkim charakterze chęci polowania.
Jest to sport i tak jak w każdej dyscyplinie odbywają się zawody pucharowe, mistrzostwa Europy i Świata!
Wspaniała jest możliwość uprawiania tej dyscypliny masowo przy małym nakładzie finansowym, ponieważ jest kilka kategorii zawodniczych! Tym samym Zawodnicy nie są zmuszeni ponosić kosztów zakupu bardzo drogiego profesjonalnego sprzętu łuczniczego!