Forum Słowiańscy Łucznicy Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Słowiańscy Łucznicy
 Łucznictwo terenowe- wiadomości ogólne Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
wiedzimir



Dołączył: 30 Maj 2007
Posty: 269
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Środa Wlkp

PostWysłany: Pon 7:38, 14 Kwi 2008 Powrót do góry

--------------------------------------------------------------------------------
Czym jest Łucznictwo Terenowe? | Zasady FITA - Field Archery | Zasady IFAA


Łucznictwo Terenowe - Field Archery i konkurencje pokrewne (3D, Forest, Hunter, Animal Round)
Field Archery zawiera w sobie wielkie możliwości dobrania stylu do własnych upodobań. Jest to świetna konkurencja zarówno dla ambitnych "wyczynowców" jak i dla całych rodzin pragnących aktywnie spędzić wolny czas. Strzelanie w naturalnym otoczeniu z różnych dystansów, w różnych kategoriach łuków zależnie od wybranego stylu.


- Field Round (wg FITA) lub Field Round oraz Hunter Round (wg IFAA) (w terenie urozmaiconym strzelanie do tarcz okrągłych typowych dla Field Archery),
- Forest Round(wg FITA) lub Animal Round (wg IFAA) (w terenie urozmaiconym strzelanie do tarcz - sylwetk zwierząt 2D),
- 3D (jak wyżej strzelanie do trójwymiarowych makiet zwierząt),


Field Archery wywodzi się od polowania. Łucznik przemierza teren (może być otwarty lub zalesiony) wzdłuż wyznaczonego szlaku, strzelając do rozstawionych przy nim celów. Dystans jest zmienny, od kilku do kilkudziesięciu metrów, oznaczony (wiadoma odległość do celu) lub nieoznaczony. Strzela się pod różnym kątem, poziomo, w górę i w dół, niekiedy z dodatkowymi utrudnieniami na linii strzału. Celami mogą być:
- tarcze okrągłe (najczęściej czarne z białym lub żółtym kręgiem pośrodku), różnej wielkości zależnie od dystansu - typowe Łucznictwo Terenowe (Field Archery oraz Hunter)
- tarcze sylwetkowe, różne zwierzęta w skali 1:1 lub pomniejszone - odmiana myśliwska (Animal lub Forest)
- makiety trójwymiarow w skali 1:1 zwierząt, wykonane z różnych materiałów, najczęściej pianki - konkurencja nazywana 3D.
Poszczególne organizacje rozgrywają zbliżone zasadami konkurencje różnie je nazywając.
Zawody odbywają się dla wszystkich kategorii wiekowych oraz kilku kategorii sprzętowych, zależnie od organizatorów i miejscowych tradycji, najczęściej: recurve - olimpijski; barebow - nagi; compound - bloczkowy; longbow - długi itp. Może być również rozgraniczenie na zawodnicze i rekreacyjne.

Łucznictwo terenowe jest konkurencją wymagającą doskonalenia wielu umiejętności, strzelania, celowania pod zmiennymi kątami, szacowania odległości, radzenia sobie w terenie. Swobodnej atmosferze pikniku sprzyja rozgrywanie konkurencji w urozmaiconym terenie oraz wymieszanie w jednej imprezie startu zawodniczego i rekreacyjnego. Starować mogą całe rodziny lub grupy przyjaciół, dla każdego znajdzie się miejsce w klasyfikacji, odpowiadające wiekowi, sprzętowi i zaangażowaniu.

Na świecie organizowaniem zawodów łucznictwa terenowego zajmuje się wiele organizacji. Zasady rozgrywanych zawodów różnią się nieznacznie szczegółowymi zapisami dotyczącymi podziału a kategorie sprzętowe, odległości, rodzaje celów, itp. ale przepisy są najczęściej formułowane na tyle elastycznie, aby na poziomie zawodów lokalnych, dopuścić warianty konkurencji związane z miejscową tradycją.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione cechy, konkurencja ta jest świetnym sposobem na popularyzację łucznictwa, zarówno rekreacyjnego jak i sportowego.

Do głównych organizatorów Field Archery zaliczymy:
IFAA - International Field Archery Association - to chyba największa na świecie federacja zajmująca się głównie łucznictwem terenowym, zrzesza szereg narodowych stowarzyszeń łucznictwa terenowego. W samej Wielkiej Brytanii jest ich kilka, >>> Tu ogólne omówienie zasad <<<,
FITA - Międzynarodowa Federacja Łucznicza, kojarzona głównie z łucznictwem klasycznym - tarczowym ale organizująca również zawody łucznictwa terenowego do poziomu mistrzostw świata włącznie. >>> Tu ogólne omówienie zasad <<<,
EFAA - English Field Archery Association (zrzeszona w IFAA),
NFAS - National Field Archery Society (UK),
NFAA - National Field Archery Association (USA),
i wiele innych w różnych krajach.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin