Forum Słowiańscy Łucznicy Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Słowiańscy Łucznicy
 V Biskupinski Turniej Łuczniczy 13-14.7.2013 Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Nie 20:10, 23 Cze 2013 Powrót do góry

REGULAMIN V BISKUPIŃSKIEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO

INFORMACJE WSTĘPNE

Turniej odbędzie się w dniach 13 i 14 lipca 2013 i jest turniejem otwartym.
Organizatorem turnieju jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.
Turniej z założenia ma mieć charakter historyczny. Nawiązuje do tradycji ponad 10 tysięcy lat, posługiwania się łukiem przez człowieka, do walorów łuku jako broni myśliwskiej i bojowej, jak też do aspektów ćwiczebnych łucznictwa.
Turniej nie dotyczy łucznictwa sportowego, w formie przyjętej od około połowy XX wieku.
Na terenie grodu kultury łużyckiej z VIII wieku p.n.e. w Biskupinie zostaną rozegrane konkurencje, w których szansę zmierzenia i porównania swoich umiejętności otrzymają współcześni łucznicy z nurtu tzw. „Łucznictwa tradycyjnego” lub „ruchów rekonstrukcji historycznej”.
W turnieju może wziąć udział każdy łucznik dysponujący własnym sprzętem tj. łukiem
i strzałami oraz z dodatkowym wyposażeniem łuczniczym o charakterze tradycyjnym oraz odziany w strój nawiązujący do epoki jaką odtwarza. Uczestnik turnieju musi być pełnoletni i powinien być gotowy do rywalizacji na dystansach od 20 do 100 metrów oraz posługiwać się tą bronią w sposób gwarantujący bezpieczeństwo wszystkich uczestników turnieju oraz widzów.
W związku z udziałem w turnieju osób niepełnoletnich, Organizator dopuszcza do współzawodnictwa te osoby, pod warunkiem pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego obecnego w czasie trwania turnieju.
„Młode łuki Biskupina” sprawdzą się więc wreszcie w tym roku w trudniejszych konkurencjach, nie przewidujemy dla nich osobnej punktacji.

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE REGULAMINU TURNIEJU

Warunki uczestnictwa

Do turnieju przystąpić może każdy łucznik, który spełnia wymagania regulaminowe. Organizator oraz sędzia będą przestrzegać warunków objętych regulaminem i po rozpoczęciu turnieju nie można ich zmienić.
Ze względów technicznych lub w celu sprawnego przeprowadzenie turnieju organizator zastrzega sobie jedynie prawo do elastyczności w doborze ilości serii strzałów, tak aby nie doprowadzić do nadmiernego przedłużania lub skrócenia turnieju poza przyjęte ramy czasowe.
Obowiązuje fundamentalna zasada życzliwości wobec uczestników turnieju oraz interpretowania postanowień regulaminu wyłącznie na korzyść uczestnika.

Wymagania sprzętowe

W turnieju preferowane są łuki i strzały naturalne rozumiane jako współczesne rekonstrukcje wytworów historycznych. Dopuszcza się wszelkie konstrukcje łuku w tym łuki proste i refleksyjne, jednorodne i złożone.
Z przyczyn obiektywnie niezależnych od preferencji organizatora, dopuszcza się także warunkowo łuki tradycyjne, stylistycznie nawiązujące do łuków historycznych, jednakże bez wierności co do materiałów, technik i technologii zastosowanych do ich wykonania.
Wykluczone jest użycie łuków sportowych wyczynowych oraz łuków bloczkowych (typu compound). Naciągów łuków się nie limituje.
Niedozwolone są jakiekolwiek celowniki nienaturalne oraz takie, które wystają poza obręb majdanu i ramion łuku. Dopuszcza się natomiast tradycyjne celowniki w formie znaków na majdanie lub ramieniu, czy bączków na cięciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkę cięciwy.
Dozwolone są tylko niewielkie wycięcia lub profilowania w majdanie, nie mogą one jednak nadmiernie zbliżać się do części środkowej łuku zwłaszcza w wariancie asymetrycznym, ani przybierać kształtu uchwytu rewolwerowego, co nadmiernie upodabniało by je do konstrukcji sportowych.
Dozwolona jest podpórka pod strzałę: drewniana, rogowa, skórzana, z włosia lub inna.

Brzechwy strzał mogą być wyłącznie naturalne, tj. z drewna, trzciny lub bambusa. Osady mogą być drewniane, kościane, rogowe lub metalowe. Lotki wykonane z materiałów naturalnych: piór, skóry, pergaminu czy papieru. Dopuszczalne są groty historyczne w każdym rodzaju i wykonane z dowolnego materiału : krzemień, kość, róg , brąz lub żelazo, które umożliwią powtarzalne strzelanie do celu bez konieczności ich wymiany lub naprawy. Warunkowo dopuszczone są groty toczone.
Dozwolone są dowolne typy kołczanów i pojemników na łuki ze skóry, tkaniny lub z drewna o kształtach najlepiej historycznych. Strzały używane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny cechować się indywidualnymi cechami, które pozwolą odróżniać je od innych. Każdy uczestnik turnieju powinien dysponować co najmniej taką ilością strzał, która odpowiada ilości powtórzeń w danej serii.

Nie zalicza się trafienia strzałą, która nie pozostała w tarczy. W przypadku oddania większej liczby strzałów, aniżeli przewidziana dla danej konkurencji – uczestnikowi odejmuje się stosowną liczbę strzał według największej liczby punktów za dana strzałę. Nie wolno oddać dodatkowych strzałów, jeśli po podejściu do tarczy okaże się, że uczestnik oddał za mało strzałów, aniżeli przewidziano w danej konkurencji. W przypadku wątpliwości co do trafień, liczbę punktów za dane trafienie zalicza się zawsze na korzyść uczestnika, choćby strzała nawet w najmniejszym stopniu dotykała pola tarczy z większą liczbą punktów.

Strzałochwyty
Tarcze papierowe przymocowane będą na blokach prasowanej słomy o wymiarach 130 x 300 x 70 cm. Tarcze sylwetkowe mocowane będą na matach trzcinowych o wymiarach 200 x 140cm. Za strzałochwytami znajdować się będzie wał drewniano ziemny.

Sędziowanie
Turniej sędziowany będzie przez wykwalifikowanego sędziego łuczniczego.

Inne
Warunkiem uczestnictwa będzie także wniesienie w wysokości 50 zł opłaty rejestracyjnej w trakcie zapisu, w ramach której organizator gwarantuje jeden ciepły posiłek dziennie w czasie trwania turnieju turnieju, bezpłatny wstęp na teren Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie oraz poczęstunek w trakcie wieczornego spotkania.
Organizator nie zapewnia miejsc noclegowych, oferuje natomiast pomoc w ich znalezieniu.

KONKURENCJE I PRZEBIEG TURNIEJU

I dzień–13.07. 2013
9:30 – 11:15 – Rejestracja oraz trening.
11:30 – Rozpoczęcie turnieju

Konkurencje tarczowe - ćwiczebne :

1. Strzelanie statyczne 20m, 12 strz. do tarczy 80cm. punktacja 1-5 , czas do 3 min .
2. Strzelanie statyczne 30m, 12 strz. do tarczy 80cm. punktacja 1-5 , czas do 3 min .
3. Strzelanie statyczne 40m, 12 strz. do tarczy 80cm. punktacja 1-5 , czas do 3 min.


Konkurencja tarczowa 2D- łucznictwo myśliwskie:

4. Strzelanie dynamiczne, podążając od wytyczonego miejsca przez inne punkty określone w terenie lecz bez podania dystansu, który zawrze się pomiędzy 40 a 15 metrami. Łucznik może oddać łącznie 12 strzał do 7 sylwetek, liczone będą tylko najlepsze trafienie na każdej z nich. Nie można oddać więcej niż 2 strzały do sylwetki i aby strzelać do wszystkich tarcz należy oszczędzać strzały aby zdobyć maksymalną ilość punktów. Sylwetki niedźwiedzia, dzika, wilka, kozła, bażanta, lisa i królika. Trzy pola trafień, punktacja 10, 5, 1 za trafienie w pole punktowane. Czas do 10 min .

5. Strzelanie do ruchomej sylwetki zwierzęcej z podwyższenia. Trzy serie po jednej strzale z dystansu ok. 25 m do ruchomej sylwetki dzika. Punktacja 20,10, 5 za trafienie w pole punktowane. Czas 1 min .

Konkurencja sylwetkowa- łucznictwo bojowe:

6. Strzelanie do sylwetek wojowników scytyjskich z wału grodu w dół. Dystans nie będzie dokładnie określony i zawrze się pomiędzy 20 a 40 m. Seria 6 strzał po dwie do każdej sylwetki z pozycji stojącej oraz kolejna seria 6 strzał po 2 strzały do każdej sylwetki z pozycji klęczącej. Trzy pola trafień, punktacja 5, 3, 1 za trafienie. Czas do 6 min.

7. Strzelanie na duży dystans do płaskiego celu tzw. strzelanie przez elewację lub do żółwia. Celem będzie okrąg wytyczony na rozległym terenie przyległym do grodu a jego punkt centralny oznaczony chorągiewką. Dodatkowo cel osłonięty zostanie matami trzciny aby uniemożliwić płaską trajektorię strzału. Odległość ok. 100 m. Trzy koncentryczne pola trafień, punktacja 10, 5, 3 za każde trafienie w pole liczone . Seria 12 strzał. Czas 5 min.

8. Strzelanie do celu na wzniesieniu. Trzy sylwetki wojowników scytyjskich na skłonie przed fortecą, dystans ok. 70 m. Trzy pola trafień na każdej, punktacja 10, 8, 5 za każde trafienie w pole liczone. Seria 12 strzał, po 4 strzały do każdej sylwetki. Czas do 10 min .

Krótkie podsumowanie wyników i zakończenie I dnia turnieju.

Część wieczorna turnieju, spotkanie na terenie wioski wczesnopiastowskiej - (NIESPODZIANKA) następnie ognisko, kiełbaski itp., oraz spotkanie towarzyskie uczestników. Gwarantujemy jak zawsze dobrą zabawę, w atmosferze przesyconej historią i nie tylko.


II dzień –14.07.2013
9:00- 9:45 Trening

10:00 – Rozpoczęcie turnieju

Konkurencja sylwetkowa – łucznictwo bojowe:

9. Strzelanie na duży dystans, przez obniżenie wodne do sylwetek wojowników scytyjskich, dystans ok. 80 -100 m. Limitowany czas strzelania 1 minuta, ilość strzał dowolna. Wybór sylwetki dowolny. Trzy pola trafień na każdej, punktacja 10, 8, 5 za każde trafienie w pole liczone.

10. Strzelanie na duży dystans, przez obniżenie wodne do sylwetek wojowników scytyjskich, dystans ok. 80 -100 m. Seria 12 strzał wystrzelonych kolejno, po cztery strzały do każdej z sylwetek. Trzy pola trafień na każdej, punktacja 10, 8, 5 za każde trafienie w pole liczone. Czas do 8 min .

Konkurencja tarczowa 2 D- łucznictwo myśliwskie:

11. Strzelanie dynamiczne, podążając od wytyczonego miejsca przez inne punkty określone w terenie lecz bez podania dystansu, który zawrze się pomiędzy 40 a 15 metrami. Łucznik może oddać łącznie 12 strzał do 7 sylwetek, liczone będzie tylko najlepsze trafienie na każdej z nich. Nie można oddać więcej niż 2 strzały do sylwetki i aby strzelać do wszystkich tarcz należy oszczędzać strzały aby zdobyć maksymalną ilość punktów. Sylwetki niedźwiedzia, dzika, wilka, kozła, bażanta, lisa i królika. Trzy pola trafień, punktacja 10, 5, 1 za trafienie w pole punktowane. Czas do 10 min .

12. Strzelanie do ruchomej sylwetki zwierzęcej z podwyższenia. Trzy serie po jednej strzale z dystansu ok. 25 m do ruchomej sylwetki dzika. Punktacja 20 ,10 , 5 za trafienie w pole punktowane. Czas 1 min .

Konkurencja sylwetkowa bojowa:

13. Strzelanie do sylwetek wojowników scytyjskich z wału grodu w dół. Dystans nie będzie dokładnie określony i zawrze się pomiędzy 20 a 40 m. Seria 6 strzał po dwie do każdej sylwetki z pozycji stojącej i kolejna seria 6 strzał po 2 strzały do każdej sylwetki w pozycji klęczącej. Trzy pola trafień, punktacja 5, 3, 1 za trafienie. Czas do 6 min.

14:30 Zakończenie konkurencji turniejowych.

W czasie sumowania punktów, przeprowadzony zostanie odrębny konkurs Strzelanie do Kura biskupińskiego. Każdy uczestnik odda tylko jeden strzał z dystansu 25 m do specjalnej tarczy. Wygrywa ten kto trafi najbliżej punktu centralnego.

15: 00 Uroczyste zakończenie turnieju, dekoracja zwycięzców i wręczenie nagród.

W wyniku rozegranych w ciągu dwóch dni konkurencji zostanie wyłonionych trzech najlepszych łuczników V BISKUPIŃSKIEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO, którzy w ciągu dwóch dni turnieju łącznie zdobędą najwięcej punktów. W wypadku zdobycia identycznej punktacji o kolejności decyduje mniejsza ilość 0 , a następnie gdyby i tu następował remis, większa ilość najwyższych trafień. Nagrodami za I, II, III miejsce w turnieju będą okolicznościowe medale oraz nagrody rzeczowe.
Decyzją ORGANIZATORA zostanie także wyłoniony spośród uczestników turnieju taki łucznik, który za swoją kreację historyczną oraz wierność realiom, które odtwarza, zostanie nagrodzony nagroda specjalną. Będzie to pamiątkowy puchar. Tradycyjnie uhonorowana zostanie także najlepsza łuczniczka turnieju. Osobną nagrodę otrzyma także łucznik , który wygra konkurs strzelania do Kura biskupińskiego.


INFORMACJE DODATKOWE

Zgłoszenia do udziału w turnieju prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres; [link widoczny dla zalogowanych], załączając wypełniony formularz rejestracyjny w terminie do
30 czerwca 2013. Rejestracja, wpisowe itp. odbywać się będzie dnia 13 lipca 2012 w godzinach 9:30 a 10:45 przed wejściem na teren REZERWATU ARCHEOLOGICZNEGO w BISKUPINIE.
Osoby nie zgłoszone w terminie mogą nie zostać dopuszczone do udziału w turnieju. Wszelkie pytania o stronę techniczną turnieju lub inne informacje można kierować bezpośrednio do: Piotr Dmochowski, Tel . 604-052-367



KARTA ZGŁOSZENIOWA

V BISKUPIŃSKI TURNIEJ ŁUCZNICZY



IMIĘ I NAZWISKO:

DANE KONTAKTOWE ( e-mail, telefon):

OKRES REKONSTRUOWANY:

INFORMACJE O ŁUCZNIKU (staż, udział w turniejach, zajęte miejsca, inne osiągnięcia łucznicze):


Deklaruję zapoznanie się z warunkami regulaminu V BISKUPIŃSKIEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO, które spełniam oraz zobowiązuję się do godnego w nim uczestnictwa zgodnego z zasadami fair play. Zgadzam się także na wykorzystanie przez organizatora informacji zawartych w formularzu na potrzeby turnieju oraz upowszechnienie swojego wizerunku w celu promowania turnieju.

Podpis i data.
W oddzielnym pliku prosimy o przesłanie

ZDJĘCIA W STROJU Z WIDOCZNYM WYPOSAŻENIEM ŁUCZNICZYM:




Wzorem ubiegłych lat planujemy również wykonanie okolicznościowej koszulki turniejowej w kolorze białym z czerwonym nadrukiem. Chętnych prosimy o zaznaczenie ilości oraz rozmiaru zamawianych koszulek:
S - ; M - ; L - ; XL - ; XXL -
.
Koszt koszulki będzie zależny od ilości zamówionych sztuk lecz nie przekroczy 20 zł .


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bodzio dnia Czw 11:09, 11 Lip 2013, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Pon 7:55, 15 Lip 2013 Powrót do góry

Wyniki
V Biskupińskiego Turnieju Łuczniczego 2013


1. Psiuk Dariusz 196
2.Nowak Paweł 177
3.Ciosek Arkadiusz 167
4.Walkowski Mikołaj 160
5.Bilecki Grzegorz 149
6.Gumiński Bogdan 137
7.Swoboda Adam 134
8.Walkowski Przemysław 133
9.Siemieniec Krzesztaf 132
10.Płotycia Anna 130
11.Szwarc Adam 130
12.Krupa Tadeusz 128
13.Nawalny Łukasz 128
14.Baran Łukasz 126
15.Pisarkiewicz Karol 122
16.Gonet Piotr 118
17.Wosinek Artur 116
18.Szkwarkowski Sebastian 113
19.Świderska – Nawalny Olga 101
20.Złochowski Paweł 100
21.Malinowski Jędrzej 99
22.Derech Rafał 98
23.Chodkowski Artur 97
24.Gonet Anna 96
25.Radziun Adam 90
26.Cybulski Sebastian 87
27.Hoffer Piotr 76
28.Błaż- Chodkowska Magda 70
29.Goch – Lewandowska Joanna 69
30.Lewandowski Bartosz 67
31.Połczyński Jan 67
32.Domachowski Jerzy 66
33.Białkowski Maciej 62
34.Rosiecki Arkadiusz 61
35.Gabała Edyta 59
36.Bilecka Agnieszka 57
37.Swoboda Danuta 57
38.Treder Danial 53
39.Gorgoń Michał 47
40.Konopka Marcin 45
41.Walkowska Manika 43
42.Woźnica Włodek 42
43.Piechota Paweł 41
44.Pawłowska Anna 38
45.Wybranowski Sławomir 31
46.Gorgoń Kacper 22
47.Ciosek Barbara 16
48.Szymska Irena 16
49.Chodkowska Kasia 5
_________________
Bodzio


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bodzio dnia Czw 14:03, 18 Lip 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin