Forum Słowiańscy Łucznicy Strona Główna FAQ Użytkownicy Szukaj Grupy Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj Rejestracja
Słowiańscy Łucznicy
 Turniej łuczniczy Biskupin 18-19.07.09 / 17-18.07.10 Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Sob 20:36, 11 Lip 2009 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bodzio dnia Sob 12:51, 30 Sty 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
pakisulislaw



Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 68
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Środa

PostWysłany: Wto 20:17, 14 Lip 2009 Powrót do góry

I BISKUPIŃSKI TURNIEJ ŁUCZNICZY

INFORMACJE WSTĘPNE

Turniej odbędzie się w dniach 18 i 19 lipca 2009 i jest turniejem otwartym.
Organizatorem turnieju jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.
Turniej z założenia ma mieć charakter historyczny. Nawiązuje do ponad 10 tysięcznej tradycji posługiwania się łukiem przez człowieka, do walorów łuku, jako broni myśliwskiej i bojowej, jak też do aspektów ćwiczebnych łucznictwa.
Turniej nie dotyczy natomiast łucznictwa sportowego w postaci, jaką te przyjęło mniej więcej około połowy XX wieku.
Na terenie grodu kultury łużyckiej z VIII wieku, p.n.e. w Biskupinie zostaną rozegrane konkurencje, w których szansę zmierzenia i porównania swoich umiejętności otrzymają współcześni łucznicy z nurtu tzw. Łucznictwa tradycyjnego lub ruchów rekonstrukcji historycznej.
W turnieju może wziąć udział każdy łucznik dysponujący własnym sprzętem tj. łukiem i strzałami oraz dodatkowym wyposażeniem łuczniczym o charakterze tradycyjnym oraz odziany w strój nawiązujący do epoki, jaką odtwarza. Uczestnik turnieju powinien być gotowy do rywalizacji na dystansach od 20 do 100 metrów oraz posługiwać się tą bronią w sposób gwarantujący bezpieczeństwo wszystkich uczestników turnieju oraz widzów.

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE REGULAMINU TURNIEJU

Warunki uczestnictwa

Do turnieju przystąpić może każdy łucznik, który spełnia wymagania regulaminowe. Organizator oraz sędzia będą przestrzegać warunków objętych regulaminem i po rozpoczęciu turnieju nie może on być zmieniony.
Ze względów technicznych lub w celu sprawnego przeprowadzenie turnieju organizator zastrzega sobie jedynie prawo do elastyczności w doborze ilości serii strzałów, tak, aby nie doprowadzić do nadmiernego przedłużania lub skrócenia turnieju poza przyjęte ramy czasowe.
Obowiązuje fundamentalna zasada życzliwości wobec uczestników turnieju oraz interpretowania postanowień regulaminu wyłącznie na korzyść uczestnika.

Wymagania sprzętowe

W turnieju preferowane są łuki i strzały naturalne, rozumiane, jako współczesne rekonstrukcje wytworów historycznych. Dopuszcza się wszelkie konstrukcje łuku w tym łuki proste i refleksyjne, jednorodne i złożone.
Z przyczyn obiektywnie niezależnych od preferencji organizatora, dopuszcza się także warunkowo łuki tradycyjne, stylistycznie nawiązujące do łuków historycznych, jednakże bez wierności, co do materiałów, technik i technologii zastosowanych do ich wykonania.
Wykluczone jest użycie łuków sportowych wyczynowych oraz łuków bloczkowych (typu compound). Twardości łuków się nie limituje.
Niedozwolone są jakiekolwiek celowniki nienaturalne oraz takie, które wystają poza obręb majdanu i ramion łuku. Dopuszcza się natomiast tradycyjne celowniki w formie znaków na majdanie, czy bączków na cięciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkę cięciwy. Dozwolone są okienka lub profilowania w majdanie. Dozwolona jest podpórka pod strzałę: drewniana, rogowa, skórzana, z włosia lub inna.

Brzechwy strzał mogą być wyłącznie naturalne, tj. z drewna, trzciny lub bambusa. Osady mogą być drewniane, kościane, rogowe lub metalowe. Lotki wykonane z materiałów naturalnych: piór, skóry, pergaminu czy papieru. Dopuszczalne są groty historyczne w każdym rodzaju i wykonane z dowolnego materiału w tym krzemień, kość, róg, brąz lub żelazo, które umożliwią powtarzalne strzelanie do celu bez konieczności ich wymiany lub naprawy. Warunkowo dopuszczone są groty toczone. Dozwolone są dowolne typy kołczanów i pojemników na łuki ze skóry, tkaniny lub z drewna o kształtach najlepiej historycznych. Strzały używane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny się odróżniać indywidualnymi cechami, które pozwolą odróżniać je od strzał innych łuczników. Każdy uczestnik turnieju powinien dysponować, co najmniej taką ilością jednakowo oznakowanych i jednolitych strzał, aby odpowiadała ona wymaganej ilości powtórzeń w danej serii.

Nie zalicza się trafień strzałą, która nie pozostała w tarczy. W przypadku oddania większej liczby strzałów, aniżeli przewidziana dla danej konkurencji – uczestnikowi odejmuje się odpowiednio te strzały, według największej liczby punktów za każdą nadmierną strzałę. Nie wolno oddawać dodatkowych strzałów, jeśli po podejściu do tarczy okaże się, że uczestnik oddał mniejszą liczbę strzałów, aniżeli przewidziane dla danej konkurencji. W przypadku wątpliwości, co do trafień, liczbę punktów za dane trafienie zalicza się zawsze na korzyść uczestnika, choćby strzała nawet w najmniejszym stopniu dotykała pola tarczy z większą liczbą punktów.

Strzałochwyty
Tarcze papierowe rozwieszone będą na blokach prasowanej słomy o wymiarach 130 x 300 x 70 cm. Tarcze sylwetkowe mocowane będą na matach trzcinowych wzmocnionych pilśnią o wymiarach 210 x 150 x 15 cm
Za strzałochwytami znajdować się będzie wał drewniano ziemny.

Sędziowanie
Turniej sędziowany będzie przez wykwalifikowanego sędziego łuczniczego. Czasy oddawania serii będą limitowane a początek i koniec strzelania oznajmiany sygnałami dźwiękowymi. Kolejność strzelania uczestników ustalona zostanie drogą losowania na początku pierwszego dnia turnieju.

Inne
Warunkiem uczestnictwa będzie także wniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 20 zł w trakcie zapisu, w ramach, której organizator gwarantuje jeden ciepły posiłek dziennie w trakcie turnieju, bezpłatny wstęp na teren Rezerwatu archeologicznego w Biskupinie oraz poczęstunek w trakcie wieczornego spotkania.
Organizator nie zapewnia miejsc noclegowych.


KONKURENCJE I PRZEBIEG TURNIEJU

I dzień–18.07. 2009
9:30 – 11:00 – Zapisy oraz trening.
11:15 – Rozpoczęcie turnieju

Konkurencje tarczowe- ćwiczebne :
1. Strzelanie statyczne 20m 6 strz. do tarczy 80cm. punktacja 1-5, czas do 5 min max.
2. Strzelanie statyczne 30m 6 strz. do tarczy 80cm. punktacja 1-5, czas do 5 min max.
3. Strzelanie statyczne 40m 6 strz. do tarczy 80cm. punktacja 1-5, czas do 5 min.
4. Strzelanie dynamiczne na dochodzenie do celu, co 20 metrów seria 2 strzał. Zaczynając od 40 metrów, potem 30 a na końcu 20 m. do tarczy 80cm. punktacja 1-5, czas do 10 min max.
5. Strzelanie dynamiczne na odchodzenie od celu, co 20 metrów seria 2 strzał. Zaczynając od 20 metrów, potem 30 a na końcu 40 m. do tarczy 80cm. punktacja 1-5, czas do 10 min max.

Konkurencja sylwetkowa bojowa:
6. Strzelanie do sylwetek wojowników scytyjskich z wału grodu w dół. Dystans nie będzie określony i zawrze się pomiędzy 20 a 40 m. Seria 6 strzał po dwie do każdej sylwetki z jednej pozycji, potem przejście na drugie miejsce i kolejna seria 6 strzał po 2 strzały do każdej sylwetki. Trzy pola trafień, punktacja 5, 3, 1 za trafienie. Czas do 10 min max.

Ok. 16:30 Krótkie podsumowanie wyników i zakończenie I dnia turnieju.

17: 00 Otwarcie wystawy PRADZIEJE ŁUKU NAD JEZIOREM BISKUPIŃSKIM, następnie ognisko, pieczenie kiełbasek itp. oraz spotkanie towarzyskie uczestników turnieju.


II dzień –19.07.2009
9:00- 9:45 Trening
10:00 – Rozpoczęcie turnieju

Konkurencja sylwetkowa – łucznictwo bojowe:
7. Strzelanie na duży dystans przez obniżenie wodne do sylwetek wojowników scytyjskich, dystans ok. 80-100m. Seria 12 strzał wystrzelonych kolejno. Wybór sylwetki dowolny. Trzy pola trafień na każdej, punktacja 10, 8, 5 za każde trafienie w pole liczone. Czas do 10 min max.

Konkurencja tarczowa 2D- łucznictwo myśliwskie:
8. Strzelanie dynamiczne, podążając od wytyczonego miejsca przez inne punkty określone w terenie, lecz bez podania dystansu, który zawrze się pomiędzy 40 a 20 metrami, łącznie seria 12 strzał po 2 strzały do każdej sylwetki zwierzęcej. Sylwetki jelenia, dzika, kozła, lisa, cietrzewia i zająca. Trzy pola trafień, punktacja 5, 3, 1 za każde trafienie w pole punktowane. Czas do 10 min max.

Konkurencja sylwetkowa bojowa:
9. Strzelanie do sylwetek wojowników scytyjskich z wału grodu w dół. Dystans nie będzie określony i zawrze się pomiędzy 20 a 40 m. Seria 3 strzał po jednej do każdej sylwetki z pierwszej pozycji, potem przejście na drugie miejsce i kolejna seria 3 strzał po 1 strzale do każdej sylwetki. Trzy pola trafień, punktacja 5, 3, 1 za trafienie w pole punktowane. Czas do 6 min max.

Ok. 15:00 Zakończenie turnieju i wręczenie nagród

W wyniku rozegranych w ciągu dwóch dni konkurencji zostanie wyłonionych trzech najlepszych łuczników I BISKUPIŃSKIEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO, którzy w obu dniach turnieju zdobędą najwięcej punktów. Nagrodami za I, II, III miejsce w turnieju będą okolicznościowe medale oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Decyzją ORGANIZATORA zostanie także wyłoniony spośród uczestników turnieju taki łucznik, który za swoją kreację historyczną oraz wierność realiom, które odtwarza, zostanie nagrodzony nagroda specjalną. Będzie to pamiątkowy puchar oraz atrakcyjna nagroda rzeczowa.


INFORMACJE DODATKOWE

Zapisy do udziału w turnieju prowadzone będą w dniu 18. 07.2009 pomiędzy 9: 30 a 11: 00 przed wejściem na teren REZERWATU ARCHEOLOGICZNEGO w BISKUPINIE. Można się także wcześniej zgłaszać drogą elektroniczną pisząc na adres; [link widoczny dla zalogowanych]. Wszelkie pytania o stronę techniczną turnieju lub o inne informacje można także kierować bezpośrednio do: Piotr Dmochowski, Tel. 604 052 376.

WARSZTATY I POKAZY

W trakcie trwania turnieju będą miały miejsce także inne działania związane z tematyką łuczniczą, pokazy wykonywania grotów krzemiennych, rogowych i metalowych, warsztaty budowania strzał, w których spróbować będzie można własnych sił. Będą otwarte także dwie strzelnice z łuku dla zwiedzających, w tym także jedna dla dzieci. Prócz tego stała oferta pokazowa obecna na grodzie, jak jazda konno, pokazy garncarstwa czy wybijanie monet.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Sob 21:45, 18 Lip 2009 Powrót do góry

Witam.
Pierwsza czworka po pierwszym dniu strzelania -I runda
1.Tadeusz Krupa
2.Bogdan Guminski -Bodzio
3.Dariusz Chojnacki
4.Adam Swoboda

II Runda 19.07.09

1.Tadeusz Krupa
2.Dariusz Chojnacki
3.Adam Swoboda
4.Bogdan Guminski - nie bralem udzialu w II rundzie

Waldek Szymski chyba 6 miejsce

bodzio


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bodzio dnia Nie 16:19, 19 Lip 2009, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Wto 16:40, 04 Sie 2009 Powrót do góry

Chcialbym lekko poprawić Bodzia, bo to co napisał to wyniki zliczone z obu dni razem, wyniki niedzielne troszke się rózniły ze względu na to ze strzelania odległościowe i 2D zmieniły troche obraz, ale czołówka pozostała taka sama. Poza tym gratulacje dla Bogdana bo mimo to ze nie uczestniczył w niedziele zachował całkiem niezłe miejsce.
Uczestników był mało, bo tylko 8, ale za to wysokiej jakości, obecność Tadeusza, Adama, Bogdana gwarantowała to, że strzały padały tam gdzie trzeba, spektatorzy byli zadowoleni Waruki stzrelania trudne dość, silny boczny wiatr od jeziora zmuszał do kombinowania, duże odległości, róznorodne cele. Ale jaka frajda

Turniej zasługuje na duża pochwałe i uwagę, szczególnie w świetle osatnich dyskusji na temat jakosci turniejów łuczniczych. Ale zeby nie wygladało to na jakis penegiryk przejde do konkretu.

1. regulamin. Organizator przedstawił wczesniej szczegolowy regulamin ze wszytskimi konkurencjami i wymaganiami wobec uczestników, dobrze przemyslany schemat zawodów. Przedstawił kryteria oceny, sposób punktacji i liczbę wyłonionych zwycięsców, z czego potem sie wywiązał. Wydrukowany regulamin został wręczony każdemu zawodnikowi.
2. Przygotowanie toru. Przygotowano 6 torów luczniczych tarczowych długosci 40m. Strzałochwyty duże z dobrze sprasowanej słomy doskonale wyłapywały nawet szybkie strzaly, wykoszona trawa itp. Wszystko zabezpieczone przed turystami. Potem tarcze z naturalnej wielkosci sylwetkami wojowników, bardzo efektowne i zapewne kosztowne, przeznaczone do strzelań odleglosciowych i bojowych z wałów grodowych. Do tego sprawna i zorganizowana ekipa przygotowująca i ustawiająca to wszytsko, na czas i bez zbędnych pytań.
3. Przeprowadzenie turnieju. Wszysko od początku do konca punktualnie i sprawnie, pod okiem fachowego sedziego. Ze względu na małą liczbę startujących moglismy powtarzac konkurencje aby bylo wiecej strzelania i wiecej frajdy. Max po dwie osoby na tor to po prostu bajka. Chciaż to pewnie pierwszy i ostatni raz tak nam sie udalo bo za rok dociągnie liczna rzesza startujących. Punkty liczone sprawnie, bez czekania godzinami na werdykt. Do tego przygotowane miejsce na odpoczynek, kawa herbata, wszelka pomoc. Organizator zapewnił posiłki, wieczerze przy ogniu i róznych rarytasach, noclegi w przystepnej cenie i wiele innych rzeczy. Turniejowi towrzyszyła również wystawa w muzeum dotyczaca łucznictwa w historycznym Biskupinie, warsztaty, pokazy, nie bylismy pozostawieni sami sobie nawet na chwile. Wszystko w scenerii grodu.
4. Nagrody Nie to zeby nam na nich zależało, ale wspominam o tym bo Biskupin wyróznił łuczników w sposób wyjątkowy. I nie chodzi mi o jakies kosztowne gadżety czy ogłupiające sumy pieniędzy, ale o to, że dano to, co maja tam najlepszego. Brązownik biskupiński odlał pojedyncze sztuki medali specjalnie przygotowanych na ta okazje. Dzieła sztuki najwyzszego kunsztu, wspaniałe, ciężkie, bezcenne Tylko 3 takie na świecie. Sądzę, że każdy łucznik chciałby takie trofeum posiadać. Ja swój normalnie trzymam w nocy pod poduszką Oprócz tego repliki róznych przedmiotów z brązu, ceramika biskupińska itd, którymi obdarowano wszytskich startujących.
Do czego zmierzam... przecież nie chodzi mi o świecidełka, pokazano nam tam, że nie jestesmy kwiatkiem do kapelusza jak na turniejach "rycerskich", ale jesteśmy ważni i potrzebni. Szacunek, przyjaźń, docenienie na każdym kroku. Aż czasami byliśmy zadziwieni że tylu ludzi pracuje, żeby nam było wygodnie, zeby nic nie brakowało, żebysmy mogli strzelać w doskonałych warunkach. Do tego cała związana z łucznictwem otoczka.
Podobało mi sie tez, że muzeum postawiło na łuczników jako atrakcję i połaczyło ich z wieksza prezentacją dla publiczności. Nawoływanie do tego by łucznictwo stawało sie pokazowe i atrakcyjne dla widzów, znalazło w końcu jakies ucieleśnienie w praktyce. Sądze że udane.
Wypada mi tylko zwrócić uwagę forumowiczów na ta imprezę.

Darius


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Sob 20:15, 19 Wrz 2009 Powrót do góry

Witam.
Na zaproszenie dyrektora Muzeum w Biskupinie pojechalismy z Waldkiem na pojedynek łuczniczy Polsko - Węgierski ,nasza druzyna w skladzie Tadeusz Krupa ,Waldemar Rewers ,Waldemar Szymski , Bogdan Guminski zdobylismy 1 miejsce .
Indywidualne strzelanie
2-miejsce Tadziu Krupa
3-miejsce Bogdan Guminski
5-miejsce Waldemar Rewers
8-miejsce Waldemar Szymski


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bodzio dnia Sob 20:19, 19 Wrz 2009, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
ZielonOOka;)
Moderator


Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Witkowo City];-)

PostWysłany: Nie 18:05, 20 Wrz 2009 Powrót do góry

Gratulacje Panowie!!! Razz Weles znowu najlepszy! Twisted Evil


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Bograider



Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wieje wiatr?

PostWysłany: Nie 19:26, 20 Wrz 2009 Powrót do góry

Nie Weles najlepszy tylko Polacy drużynowo. Wygraliśmy różnicą 2pt.

Po strzelaniu w niedzielę Polska - Węgry: 2-0

Nasz drugi skład:
Tadeusz Krupa
Piotr Dmochowski
Waldemar Szymski
Jerzy Domachowski

Różnica punktowa znowu niewielka, chyba ok. 6 punktów. Tyle co nic...
Równo się zaprezentowały obie drużyny - poziom, można powiedzieć identyczny.

Pozdrawiam,
Bograider


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Bograider



Dołączył: 20 Sie 2007
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wieje wiatr?

PostWysłany: Nie 19:40, 20 Wrz 2009 Powrót do góry

Kilka fotek:

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
pakisulislaw



Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 68
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Środa

PostWysłany: Nie 22:21, 20 Wrz 2009 Powrót do góry

Bardzo dobrze się spisaliście Panowie.Takie wiadomości potrafią sprawić przyjemność Very Happy Gratuluje zacnym łucznikom sukcesów


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Michu



Dołączył: 25 Sie 2008
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Spławie

PostWysłany: Nie 22:33, 20 Wrz 2009 Powrót do góry

Gratulacje wielkie Wam i Sława po wsze czasy, a takich występów jak najwięcej Wink

Słava
Michu


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Tomek Jaszczyński



Dołączył: 30 Paź 2008
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Środa Wielkopolska

PostWysłany: Pon 15:56, 21 Wrz 2009 Powrót do góry

Serdeczne congratulations dla Was
Tomek


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Śro 20:07, 30 Gru 2009 Powrót do góry

II Biskupinski Turniej Łuczniczy 17-18.07.2010r


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bodzio dnia Śro 20:07, 30 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Śro 19:32, 02 Cze 2010 Powrót do góry

TURNIEJ ŁUCZNICZY

2010-05-17
II BISKUPIŃSKI TURNIEJ ŁUCZNICZY 17-18 lipiec



- plakat_luczniczy_2010.jpg



Już po raz drugi gród w Biskupinie przemieni się w arenę łuczniczych zmagań. W czasie turnieju łucznictwa tradycyjnego zostaną rozegrane liczne konkurencje. Najlepsi łucznicy zademonstrują w nich swoje umiejętności posługiwania się tą prastarą bronią

II Biskupiński Turniej Łucznictwa Tradycyjnego, dla którego areną będzie teren grodziska, przeniesie nas w czasy, gdy łuk był bronią myśliwską i bojową.

Podczas turnieju odbywać się będą liczne pokazy związane z rzemiosłem łuczniczym. Działać też będą warsztaty, w których współcześni mistrzowie zdradzą tajemnice sporządzania grotów, strzał i łuków różnych okresów historycznych.

Na strzelnicy dostępnej dla zwiedzających można będzie wypróbować różne rodzaje łuków i strzał. Turniejowi towarzyszyć będzie także nowa wystawa o tematyce łuczniczej.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w turnieju oraz odwiedzenia Biskupina w tych dniach. Regulamin oraz warunki uczestnictwa w zawodach wraz ze szczegółowym programem imprezy znajdą Państwo wkrótce na naszej stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych] biskupin.pl.


ZAPRASZAMY


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Czw 11:42, 17 Cze 2010 Powrót do góry

REGULAMIN II BISKUPIŃSKIEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO

INFORMACJE WSTĘPNE

Turniej odbędzie się w dniach 17 i 18 lipca 2010 i jest turniejem otwartym.
Organizatorem turnieju jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.
Turniej z założenia ma mieć charakter historyczny. Nawiązuje do ponad 10 tysięcznej tradycji posługiwania się łukiem przez człowieka, do walorów łuku jako broni myśliwskiej i bojowej, jak też do aspektów ćwiczebnych łucznictwa.
Turniej nie dotyczy natomiast łucznictwa sportowego w postaci jaką te przyjęło mniej więcej około połowy XX wieku.
Na terenie grodu kultury łużyckiej z VIII wieku p.n.e. w Biskupinie zostaną rozegrane konkurencje, w których szansę zmierzenia i porównania swoich umiejętności otrzymają współcześni łucznicy z nurtu tzw. Łucznictwa tradycyjnego lub ruchów rekonstrukcji historycznej.
W turnieju może wziąć udział każdy łucznik dysponujący własnym sprzętem tj. łukiem
i strzałami oraz dodatkowym wyposażeniem łuczniczym o charakterze tradycyjnym oraz odziany w strój nawiązujący do epoki jaką odtwarza. Uczestnik turnieju powinien być gotowy do rywalizacji na dystansach od 20 do 100 metrów oraz posługiwać się tą bronią w sposób gwarantujący bezpieczeństwo wszystkich uczestników turnieju oraz widzów.

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE REGULAMINU TURNIEJU

Warunki uczestnictwa

Do turnieju przystąpić może każdy łucznik, który spełnia wymagania regulaminowe. Organizator oraz sędzia będą przestrzegać warunków objętych regulaminem i po rozpoczęciu turnieju nie może on być zmieniony.
Ze względów technicznych lub w celu sprawnego przeprowadzenie turnieju organizator zastrzega sobie jedynie prawo do elastyczności w doborze ilości serii strzałów, tak aby nie doprowadzić do nadmiernego przedłużania lub skrócenia turnieju poza przyjęte ramy czasowe.
Obowiązuje fundamentalna zasada życzliwości wobec uczestników turnieju oraz interpretowania postanowień regulaminu wyłącznie na korzyść uczestnika.

Wymagania sprzętowe

W turnieju preferowane są łuki i strzały naturalne rozumiane jako współczesne rekonstrukcje wytworów historycznych. Dopuszcza się wszelkie konstrukcje łuku w tym łuki proste i refleksyjne, jednorodne i złożone.
Z przyczyn obiektywnie niezależnych od preferencji organizatora, dopuszcza się także warunkowo łuki tradycyjne, stylistycznie nawiązujące do łuków historycznych, jednakże bez wierności co do materiałów, technik i technologii zastosowanych do ich wykonania.
Wykluczone jest użycie łuków sportowych wyczynowych oraz łuków bloczkowych (typu compound). Naciągów łuków się nie limituje.
Niedozwolone są jakiekolwiek celowniki nienaturalne oraz takie, które wystają poza obręb majdanu i ramion łuku. Dopuszcza się natomiast tradycyjne celowniki w formie znaków na majdanie lub ramieniu, czy bączków na cięciwie lub kolorowych nitek wplecionych w owijkę cięciwy. Dozwolone są okienka lub profilowania w majdanie. Dozwolona jest podpórka pod strzałę: drewniana, rogowa, skórzana, z włosia lub inna.

Brzechwy strzał mogą być wyłącznie naturalne, tj. z drewna, trzciny lub bambusa. Osady mogą być drewniane, kościane, rogowe lub metalowe. Lotki wykonane z materiałów naturalnych: piór, skóry, pergaminu czy papieru. Dopuszczalne są groty historyczne w każdym rodzaju i wykonane z dowolnego materiału w tym krzemień, kość, róg , brąz lub żelazo, które umożliwią powtarzalne strzelanie do celu bez konieczności ich wymiany lub naprawy. Warunkowo dopuszczone są groty toczone.
Dozwolone są dowolne typy kołczanów i pojemników na łuki ze skóry, tkaniny lub z drewna o kształtach najlepiej historycznych. Strzały używane w konkurencjach turniejowych przez poszczególnych zawodników powinny cechować się indywidualnymi cechami, które pozwolą odróżniać je od innych. Każdy uczestnik turnieju powinien dysponować co najmniej taką ilością strzał, która odpowiada ilości powtórzeń w danej serii.

Nie zalicza się trafień strzałą, która nie pozostała w tarczy. W przypadku oddania większej liczby strzałów, aniżeli przewidziana dla danej konkurencji – uczestnikowi odejmuje się stosowną liczbę strzał według największej liczby punktów za dana strzałę. Nie wolno oddawać dodatkowych strzałów, jeśli po podejściu do tarczy okaże się, że uczestnik oddał mniejszą liczbę strzałów, aniżeli przewidziane dla danej konkurencji. W przypadku wątpliwości co do trafień, liczbę punktów za dane trafienie zalicza się zawsze na korzyść uczestnika, choćby strzała nawet w najmniejszym stopniu dotykała pola tarczy z większą liczbą punktów.

Strzałochwyty
Tarcze papierowe rozwieszone będą na blokach prasowanej słomy o wymiarach 130x300 x 70 cm. Tarcze sylwetkowe mocowane będą na matach trzcinowych o wymiarach 200x 140cm. Za strzałochwytami znajdować się będzie wał drewniano ziemny.

Sędziowanie
Turniej sędziowany będzie przez wykwalifikowanego sędziego łuczniczego.

Inne
Warunkiem uczestnictwa będzie także wniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 35 zł w trakcie zapisu, w ramach której organizator gwarantuje jeden ciepły posiłek dziennie w trakcie turnieju, bezpłatny wstęp na teren Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie oraz poczęstunek w trakcie wieczornego spotkania.
Organizator nie zapewnia miejsc noclegowych, oferuje natomiast pomoc w ich znalezieniu.

KONKURENCJE I PRZEBIEG TURNIEJU

I dzień–17.07. 2010
9:30 – 11:00 – Zapisy oraz trening.
11:15 – Rozpoczęcie turnieju

Konkurencje tarczowe - ćwiczebne :

1. Strzelanie statyczne 20m, 12 strz. do tarczy 80cm. punktacja 1-5 , czas do 3 min .
2. Strzelanie statyczne 30m, 12 strz. do tarczy 80cm. punktacja 1-5 , czas do 3 min .
3. Strzelanie statyczne 40m, 12 strz. do tarczy 80cm. punktacja 1-5 , czas do 3 min.
4. Strzelanie dynamiczne na dochodzenie do celu, co 10 metrów seria 4 strzał. Zaczynając od 40 metrów, potem 30 a na końcu 20 m. do tarczy 80cm. punktacja 1-5, czas do 8 min .
5. Strzelanie dynamiczne na odchodzenie od celu, co 10 metrów seria 4 strzał. Zaczynając od 20 metrów, potem 30 a na końcu 40 m. do tarczy 80cm. punktacja 1-5, czas do 8 min .

Konkurencja tarczowa 2D- łucznictwo myśliwskie:

6. Strzelanie dynamiczne, podążając od wytyczonego miejsca przez inne punkty określone w terenie lecz bez podania dystansu, który zawrze się pomiędzy 40 a 20 metrami, łącznie seria 12 strzał po 2 strzały do każdej sylwetki zwierzęcej. Sylwetki jelenia, dzika, kozła, lisa, cietrzewia i zająca. Trzy pola trafień, punktacja 5,3,1 za każde trafienie w pole punktowane. Czas do 10 min .

Konkurencja sylwetkowa- łucznictwo bojowe:

7. Strzelanie do sylwetek wojowników scytyjskich z wału grodu w dół. Dystans nie będzie dokładnie określony i zawrze się pomiędzy 20 a 40 m. Seria 6 strzał po dwie do każdej sylwetki z jednej pozycji, potem przejście na drugie miejsce i kolejna seria 6 strzał po 2 strzały do każdej sylwetki. Trzy pola trafień, punktacja 5, 3,1 za trafienie. Czas do 6 min.

8. Strzelanie do sylwetek wojowników scytyjskich pomiędzy chatami wewnątrz grodu. Trzy serie po cztery strzały kolejno do każdej z trzech sylwetek z dystansu ok. 20, 30 i 40 m. Trzy pola trafień, punktacja 5, 3,1 za trafienie. Czas do 10 min

Krótkie podsumowanie wyników i zakończenie I dnia turnieju.

Część wieczorna turnieju, spotkanie na wystawie „Łuk pradziejowy w rekonstrukcji i oryginale”, następnie ognisko, kiełbaski itp., oraz spotkanie towarzyskie uczestników.


II dzień –18.07.2010
9:00- 9:45 Trening

10:00 – Rozpoczęcie turnieju

Konkurencja sylwetkowa – łucznictwo bojowe:
9. Strzelanie na duży dystans przez obniżenie wodne do sylwetek wojowników scytyjskich, dystans ok. 80-100m. Limitowany czas strzelania 1 minuta, ilość strzał dowolna. Wybór sylwetki dowolny. Trzy pola trafień na każdej, punktacja 10, 8, 5 za każde trafienie w pole liczone.
10. Strzelanie na duży dystans przez obniżenie wodne do sylwetek wojowników scytyjskich, dystans ok. 80-100m. Seria 12 strzał wystrzelonych kolejno, po cztery strzały do każdej z sylwetek. Trzy pola trafień na każdej, punktacja 10, 8, 5 za każde trafienie w pole liczone. Czas do 8 min .

Konkurencja tarczowa 2D- łucznictwo myśliwskie:
11. Strzelanie dynamiczne, podążając od wytyczonego miejsca przez inne punkty określone w terenie lecz bez podania dystansu, który zawrze się pomiędzy 40 a 20 metrami, łącznie seria 12 strzał po 2 strzały do każdej sylwetki zwierzęcej. Sylwetki jelenia, dzika, kozła, lisa, cietrzewia i zająca. Trzy pola trafień, punktacja 5,3,1 za każde trafienie w pole punktowane. Czas do 10 min max.

Konkurencja sylwetkowa bojowa:
12. Strzelanie do sylwetek wojowników scytyjskich z wału grodu w dół. Dystans nie będzie określony i zawrze się pomiędzy 20 a 40 m. Seria 3 strzał po jednej do każdej sylwetki z pierwszej pozycji, potem przejście na drugie miejsce i kolejna seria 3 strzał po 1 strzale do każdej sylwetki. Trzy pola trafień, punktacja 5, 3,1 za trafienie w pole punktowane. Czas do 6 min .

15:00 Zakończenie turnieju, podsumowanie wyników i wręczenie nagród

W wyniku rozegranych w ciągu dwóch dni konkurencji zostanie wyłonionych trzech najlepszych łuczników II BISKUPIŃSKIEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO, którzy w dwóch dniach turnieju zdobędą najwięcej punktów. Nagrodami za I, II, III miejsce w turnieju będą okolicznościowe medale oraz nagrody rzeczowe.
Decyzją ORGANIZATORA zostanie także wyłoniony spośród uczestników turnieju taki łucznik, który za swoją kreację historyczną oraz wierność realiom, które odtwarza, zostanie nagrodzony nagroda specjalną. Będzie to pamiątkowy puchar. Tradycyjnie uhonorowana zostanie także najlepsza łuczniczka turnieju.


INFORMACJE DODATKOWE

Zapisy do udziału w turnieju prowadzone będą w dniu 17. 07.2010 pomiędzy 9: 30 a 11: 00 przed wejściem na teren REZERWATU ARCHEOLOGICZNEGO w BISKUPINIE. Można się także wcześniej zgłaszać drogą elektroniczną wypełniając kartę uczestnictwa załączoną do regulaminu, co ułatwi sprawną organizację turnieju, pisząc na adres; [link widoczny dla zalogowanych]. Wszelkie pytania o stronę techniczną turnieju lub inne informacje można kierować bezpośrednio do: Piotr Dmochowski, Tel . 604-052-367


ZAŁĄCZNIK:
KARTA ZGŁOSZENIOWA

II BISKUPIŃSKI TURNIEJ ŁUCZNICZY



IMIĘ I NAZWISKO:

DANE KONTAKTOWE ( e-mail, telefon):

OKRES REKONSTRUOWANY:

INFORMACJE O ŁUCZNIKU (staż, udział w turniejach, zajęte miejsca, inne osiągnięcia:




Deklaruję zapoznanie się z warunkami regulaminu II BISKUPIŃSKIEGO TURNIEJU ŁUCZNICZEGO, które spełniam oraz zobowiązuję się do godnego w nim uczestnictwa zgodnego z zasadami fair play. Zgadzam się także na wykorzystanie przez organizatora informacji zawartych w formularzu na potrzeby turnieju oraz upowszechnienie swojego wizerunku na cele promowania turnieju.

Wzorem ubiegłorocznego turnieju planujemy wykonanie okolicznościowej koszulki turniejowej w kolorze czarnym. Chętnych prosimy o zaznaczenie ilości oraz rozmiaru koszulek:
S ; M ; L ; XL ; XXL . Koszt koszulki nie powinien przekroczyć sumy 20 zł.


Podpis i data.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
bodzio



Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: wrzesnia

PostWysłany: Pon 9:10, 19 Lip 2010 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Regulamin